שחזור שדיים

אחת השיטות הנפוצות היא הכנסת מותחן רקמות או משתל סיליקון מתחת לשריר בית החזה אשר נמצא מתחת לרקמת השד של האישה
שחזור-שדיים

יש לכם שאלה?

טופס כתיבת שאלה
* שדות חובה

יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה

שאלות גולשים

לחצו על השאלה לצפייה בתשובתו האישית של פרופ' אייל גור

ד״ר גור שלום.
שמי אריאל ואני בת 21 עם היסטוריה משפחתית של סרטן השד מאוד עשירה .
אני נמצאת במעקב אצל כירוג כל 4-6 חודשיים, גם בעקבות ההיסטוריה וגם מכוון שיש לי ציסטות בחזה.
שאתלי את הרופא המטפל שלי על הבדיקה הגנטית והוא יעץ לי שבגלל הגיל לא כדאי לי לעבור אותה, מהסיבות שאינני נשואה או עם ילדים .
יש לי שאלה האם כדי לעבור את הבדיקה ובמידה ואני נשאית של המוטציה לעבור כריתת שד ובמידה ואני עוברת האם שומרים על הפיטמות או מורידים את כל השד .

תודה רבה אריאל

danykoren
תשובה:

שלום,

לא פשוט לענות על שאלה זו לבחורה כה צעירה.

בוודאי שאת צריכה לעבור את הבדיקה . במיוחד לאור הסיפור המשפחתי.

בהתאם לתוצאה תוכלי להפחית את הבדיקות או להבין שצריך לדון בשאלה שהעלית לגבי כריתה מניעתית.

בכריתה מניעתית  משמרים את כל עור השדיים והפטמות.

כמובן ניתן להמשיך ולבדוק אותך עד לאחר שתלדי ילדים אולם הסיכון המוגבר מתחיל כבר בגילך ובאמצעות הניתוח ניתן להפחית את הסיכון באופן ניכר.  לעומת המעקב שאכן יגלה את סרטן השד מוקדם אך לאחר שכבר הופיע.

בברכה, ד"ר אייל גור

שלום, אני אמורה לעבור כריתה נרחבת בשני הצדדים, נאמר לי שלא יוותר עור לשחזור בצד אחד. בנוסף אמורה לעבור הקרנות אשר עלולות להזיק לשתלים. ולכן עדיף לחכות לשחזור רק לאחר הקרינה. איזה ניתוח מבצעים אם כך ?
תודה גילה

danykoren
תשובה:

שלום גילה,

קשה מאד לענות על כך מבלי לבדוק אותך אולם האפשרויות הינן:

1.שחזור העור ונפח השד על ידי שימוש בריקמה של הגוף שלך כמו מהבטן התחתונה או העכוז.

2.שימוש בבלון שמנפחים אותו בהדרגה מתחת לעור ורק לאחר מספר חודישם מחליפים אותו לשתל סיליקון.

אשמח לבדוק אותך

 

בברכה, ד"ר אייל גור

שלום רב!
אבקש לדעת באם יש הבדל בשיחזור שד מהבטן בשתי אפשרויות: לקיחת שומן או שריר?
מה עדיף על פי מה מתבצעת ההחלטה?
תודה וברכה,
בל

danykoren
תשובה:
אני מצטער לא הספקתי עדיין לענות לשאלה זו, אשתדל לענות באופן אישי בימים הקרובים

שלום ד״ר גור.
לפני 3 שנים עברתי כריתה ושיחזור דו צדדיים עם מתלה מהגב. לא עברתי הקרנות, העור שמור במצב טוב. ראשית המרחק בין השדיים רחוק מאוד. צד אחד חופשי וברח קרוב לבית השחי ובשני נוצרה קופסית. הרופא המנתח הציע לי תיקון – הרמה וקירוב השדיים אחד לשני ולחתוך את השריר בבסיסו, כי לטענתו, אין צורך יותר בכלי דם לאספקה, וזאת עקב כך שהשריר מציק לי וקיימות התכווצויות סביב הצלקת והחזה. עלי לציין שלא לבשתי חזיה כ-7 חודשים אחרי הניתוח, כיון שמיד הרגשתי התכווצויות סביב הצלקות. כעת אני בחזית ספורט (היחידה שמתאימה לי). אני בהתלבטויות גדולות בקשר לתיקון למרות שניראה פשוט וקצר. אני קצת חוששת מהרופא. מה דעתך על התיקון שהציע בקשר ל-לחתוך את השריר? האם זה מקובל? שמעתי עליך רק טובות, הבעיה היא המרחק, חיפאית. אני בדילמות נוראיות. הפחד שיהיה גרוע יותר. מה דעתך ד״ר? מה סיכויי ההצלחה? אם הרופא המנתח לא יגרום לי תחושת אמון הייתי מעונינת לקבוע ביקור אצלך. תודה מראש

danykoren
תשובה:

שלום,

אשמח לפגוש אותך במרפאתי שם תוכליי לתאם מול עדנה מזכירתי 0528434255

או באיכילוב – זימון תורים 03-6974000

אנסה לסייע ולייעץ ככל יכולתי

בברכה, ד"ר אייל גור

שיחזור פיטמה בשד ובעטרה. אין גושים ברקמות השד.פרטים על התהליך מבחינת לוח זמנים ושלבים.

danykoren
תשובה:

שלום,

מה הסיבה לשחזור הפיטמה והעטרה?

כריתת שד ושחזור?

בברכה, ד"ר אייל גור

מדוע מומלץ להשתמש בחייזת ספורט לאחר ניתוח מותחן?

danykoren
תשובה:

שלום,

כי קל ללבוש אותה – רכיסה מקדימה.

אין תפרים שלוחצים על קו התפרים

בברכה, ד"ר אייל גור

לפני כשנתיים וחצי כרתו לי שדיים בעקבות סרטן באותו ניתוח הוכנסו שתלי סיליקון. לאחר כחודש בוצע ניתוח חירום ובו הוסרו השתלים בעקבות דלקת, אף שמקור הדלקת לא היה ברור. נותרי עם עודפי העור. אני בת חמישים ושמונה ואילולא האמור הייתי מבצעת מספר שיפורים בפני.
שאלותי הן:
א. האם אוכל לבצע בד בבד עם ניתוח השתלת השדיים דבר נוסף אולי הרמת עפעפיים או מתיחה בפנים?.
ב. האם ישנה אפשרות כי ניתוח השדיים
ימומן ע"י ביטוח הפלטינום. והניתוח הנוסף ימומן באופן פרטי?
תודה שאיפשרת לשאול
לארה
נאל

danykoren
תשובה:

שלום לארה,

בוודאי שיחד עם שחזור שדיים ניתן יהיה לבצע פעולות קוסמטיות בפנים. אין כל מניעה אולם אנו צריכים להפגש ולהבין על מה מדברים.

בוודאי שניתוח השחזור ימומן על ידי קופת החולים והביטוח המשלים

מאד אשמח לסייע

בברכה,

ד"ר אייל גור

אני הולכת להבור ניתוח בהסרת גידול בשד. האים אפשר לעשות ניתוח באותו זמן לשיחזור והגדלת שדיים כי הם קטנות וגידול לא דורש מסתאקטומיה. (MASTECTOMY)

danykoren
תשובה:

שלום,

כן בוודאי שניתן לשלב בין שני הניתוחים . האם מדובר בגידול סרטני או בגידול שפיר?

את חייבת לברר קודם האם את מיועדת לטיפול קרינתי

. אם לא, אז אפשר לעשות הגדלה באותו הזמן

בברכה, ד"ר אייל גור

חברתי, בת 72, נותחה לפני כ 20 שנה הורידו לה חלק מהשד והיא עברה טיפולי הקרנות. לפני חצי שנה התגלתה אצלה דלקת כרונית בשד, והרופאים כרתו לה את שארית השד. הצלקת שלאחר הניתוח לא נרפאה, ויצאה משם מוגלה. שוב עשו לה ניתוח לסגירת הצלקת, ושוב היא לא נסגרה ומפרישה נוזל, ושוב היא סובלת מכאבים חזקים ללא הרף. אני מאוד רוצה לעזור לה, ולדעתי היא חייבת להתייעץ עם רופא מומחה כדי לפתור את הבעיה. מה דעתך?

danykoren
תשובה:

שלום דפנה
את צודקת חייבים לעזור לה.
ככל הנראה יש שם זיהום עקב שארית גוף זר או קשר לצלעות.
אנחנו חייבים לבדוק אותה במרפאת שחזור השד של המחלקה לכירורגיה פלסטית באיכילוב.
נא להתקשר ל03-6974000 מוקד זימון תורים ולבקש תור למרפאתו של דר' ברנע שיושב במרפאה הזו מטעם המחלקה.
בברכה, ד"ר אייל גור

האם ניתן לעשות שיחזור עם רקמות מהגוף גם למי שלא איבדה את השד אלא רוצה לעצבו מחדש ללא שתלים?

danykoren
תשובה:

כן בוודאי זו אפשרות אך הינה יחסית נדירה

בברכה, ד"ר אייל גור

12...
באמצעות משתלי סיליקון

אחת השיטות הנפוצות היא הכנסת מותחן רקמות או משתל סיליקון מתחת לשריר בית החזה אשר נמצא מתחת לרקמת השד של האישה, (בלון אשר בנוי ממעטפת חיצונית ובה ג'ל סיליקון ומליבה פנימית ובה מי מלח, אשר ניתן לנפחו בנוזלים, דרך שסתום תת עורי). במשך תקופה קצרה, מוזרקים מי-מלח לתוך המותחן, על מנת למתוח את השריר ואת העור שמעליו, וליצור מעטפת חדשה לשד המתהווה. לאחר השלמת הניפוח ניתן לשחזר פיטמה ועטרה. בחלק מהמטופלות יש צורך בניתוח נוסף על מנת לשפר את התוצאה ולשפר את הסימטריה והאסטטיקה של השדיים.
שיטת שחזור זו באמצעות מותחן-תותב שמורה לנשים אשר מעוניינות בניתוח קצר יחסית, ואשפוז והחלמה קצרים. נשים אשר עברו כריתת שד נרחבת יותר או שלהן נזקי קרינה ניכרים על השד המנותח (אשר גרמה לנזק והצטלקות לעור ולרקמות שמתחתיו) אינן מתאימות בדרך כלל לשחזור מסוג זה, אם כי יש לשקול אצל כל מועמדת לשחזור שד את נתוניה הייחודיים ולהציע לה, אם ניתן, את שיטת השחזור הפשוטה ביותר, כאפשרות ראשונה.

תוצאות השחזור עם משתלי סיליקון או סיליקון ומי מלח משולבים, הן טובות ואסטטיות המצריכות לעיתים קרובות ניתוח להתאמת השד הבריא לצורת השד המשוחזר (הקטנה, הרמה או אף הגדלת שד).

באמצעות רקמות מהגוף
אחת הגישות לשחזור השד היא גישת השחזור באמצעות רקמות עצמיות של המטופלת. בניתוח זה בדרך כלל אין שימוש במשתלי שד. מבחינה אסטטית שחזורים אלו נותנים תוצאה קוסמטית טובה בשל השימוש ברקמות טבעיות, בעלות מירקם ומראה טבעי. על כן השד המתקבל משחזור זה מרגיש ונראה טבעי יותר משד המשוחזר באמצעות תותבת. הסימטריה שמתקבלת אינה מופרת עם חלוף השנים, תופעה שהינה מעט שכיחה יותר בשחזור עם משתלים.

שימוש בעור ושומן מהבטן התחתונה

אצל נשים בעלות עודפי שומן קלים עד גדולים בשיפולי הבטן התחתונה, ניתן להשתמש בעודפים אלו על מנת לשחזר את השד. את העור והשומן ניתן לנייד אל השד ללא פגיעה בשרירי הבטן. את הרקמות מחברים מחדש לכלי דם בבית החזה (באמצעות מיקרוסקופ כירורגי) ויוצרים מבנה חדש של שד הדומה בגודלו ובצורתו לשד הבריא. במידה והשד הבריא גדול או קטן במיוחד נתאים אותו לשד המשוחזר על ידי הקטנתו או הגדלתו, באותו הניתוח. ניתוח זה ארוך יותר מניתוח התותבות וגם משך האשפוז וההחלמה שלאחריו ארוכים יותר אך מבחינה קוסמטית ותחושתית הינו טבעי יותר.

שימוש בעור ושומן מהעכוז או מהירך הפנימית

פיתוחים כירורגיים עכשוויים מאפשרים לנשים שאין להן עודפי שומן בבטן תחתונה, להשתמש בעודפי שומן מהעכוז (IGAP, SFAP), או מירך פנימית עליונה (GRACILIS) עם אותן תוצאות אסטטיות, הן בשד והן באזור התורם בירך או בעכוז.

שימוש בשריר הגב ובתותבתבמצבים בהם אין אפשרות להשתמש בתותבת לבד (קרינה לבית חזה, צלקות, נשים רזות מאד), ואין רקמות עודפות בבטן, לשחזור רקמות עצמוני או שהמטופלת אינה מעוניינת בניתוח גדול, ניתן לשחזר את השד בשיטה קצרה וקלה יותר, בה משלבים נטילת רקמות עצמונית – שריר מהגב ומתחתיו הכנסת תותבת שד. נטילת השריר אינה גורמת לכל נכות או פגיעה תפקודית ומאפשרת אסטטיות טבעית לשחזור. גם שיטה זו כרוכה לעיתים בהתאמת השד הבריא לשד המנותח.
7